0 212 583 80 10 DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
3 TİP ŞEKER HASTALIĞI MEVCUTTUR.

1-) TİP 1 DİYABET

Vücut hiç insülin üretemez. Bazı doktorlar bu hastalığa juvenile diyabet, insülin bağımlı diyabet veya erken başlayan diyabet olarak adlandırırlar. İnsanlar genellikle bu tip diyabet hastalığına 40 yaşından önce yakalanırlar buda genellikle 5-15 yaş arasında veya 20’li yaşlarda olur.

Tip 1 diyabet tüm diyabet vaklarının %10’u kadardır, dünyanın hiçbir ülkesinde tip 2 diyabet kadar yaygın değildir.

Tip 1 diyabetli hastalar ömürlerinin sonuna kadar insülin iğnesi kullanmak zorundadırlar. Ayrıca şekerlerini ölçmeli ve kendilerine verilen beslenme programını uygulamaları gerekmektedir.

Amerika Birleşik Devletlerinde 2001-2009 yılları arasında 20 yaş altı nüfusta yapılan araştırmada Tip 1 diyabet sıklığı %23 gibi yüksek bir oranda bulunmuştur. Ayrıca her yıl ortaya çıkan yeni vaka sayısı %2,7 oranındadır. Bu veriler ürkütücü olarak değerlendirilmiş ve bu artışın her gelecek nesilde Tip 1 diyabet sıklığının 2 kat artacağı anlamına geldiği vurgulanmıştır.


2-)TİP 2 DİYABET

Vücudumuz yeterli miktarda insülin üretemez veya üretilen insüline hedef organlar yeterli cevabı veremez (insülin direnci).

Tüm dünyadaki diyabetlilerin yaklaşık %90’ı tip 2 diyabetlidir.

Bazı hastalar diyabetini kilo vererek, sağlıklı beslenme programı uygulayarak, düzenli egzersiz yaparak, kan şekerlerini ölçerek kontrol altında tutabilirler. Ama genellikle tip 2 diyabet ilerleyen ve giderek kötüleşen bir hastalıktır dolayısıyla hastalar ilerleyen yıllarda ilaç veya insülin kullanmak zorunda kalmaktadırlar.

Fazla kilolu ve şişman kişilerde normal kilolu sağlıklı bireylere nazaran tip 2 diyabet gelişme riski daha yüksektir. İç yağlanması fazla olan kişiler santral obezite, abdominal şişmanlık veya karın bölgesi yağlanması olarak adlandırılır ve bu kişiler tip 2 diyabet gelişimi açısından risk altındadırlar. Fazla kilolu olmak veya şişmanlık kişilerin vücutlarında kardiovasküler ve metabolik sistemleri bozan kimyasalların salınmasına neden olur.

Şişmanlık, fiziksel inaktivite ve kilo yapan yanlış yiyecekleri tüketmek tip 2 diyabet gelişme riskimizi oluşturmaktadır. Her gün 1 adet meyvalı soda içmek tip 2 diyabet gelişme riskini %22 arttırmaktadır. Bilim insanları şekerli içecekleri tüketmenin kilo alımına neden olması yanında direkt olarak tip 2 diyabet gelişme riskini arttırdığını göstermişlerdir.

Yaşlanmayla birlikte tip 2 diyabet gelişme riski de artmaktadır. Bilim insanları bunun sebebini açıklayamasalar da yaşlanmayla birlikte kilo artışı ve hareket azlığının buna neden olduğunu düşünmektedirler. Birince derece akrabalarında tip 2 diyabet olanlar ile Afrika, Ortadoğu ve Asya kökenli insanlarda tip 2 diyabet gelişme riski yüksektir. Testesteron hormon seviyesi düşük olan erkeklerde tip 2 diyabet gelişme riskinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalarda testesteron hormon düşüklüğünün obeziteye neden olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca testesteron düşüklüğünün obeziteden bağımsız olarak insülin direncine neden olduğu ve tip 2 diyabet gelişim riskini arttırdığı gösterilmiştir.


3-) GESTASYONEL DİYABET (HAMİLELİK DİYABETİ)

Bu tip diyabet kadınları hamilelik döneminde etkilemektedir. Bazı kadınlarda kanda fazla miktarda şeker mevcuttur ve bu fazla şekeri hücre içine taşıyacak yeterli miktarda insülin üretilmemektedir buda kan şekerinin sürekli artmasına neden olmaktadır.

Gestasyonel diyabet tanısı hamilelik sırasında konmaktadır.

Gestasyonel diyabetli kadınların çoğu şekerlerini diet ve egzersiz ile kontrol altında tutabilmektedirler.