0 212 583 80 10 DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
DİYABETE HIZLI BAKIŞ

Diyabet şeker yüksekliğine neden olan hayat boyu süren metabolik bir hastalıktır.

2013 yılında tüm dünyada 382 milyon diyabetli olduğu tahmin edilmektedir.

Tüm diyabetlilerin yaklaşık %10’u Tip 1 diyabetlidir. Tip 1 diyabette pankreas hiç insülin üretmemektedir.

Tüm diyabetlilerin %90’ı Tip 2 diyabetlidir. Tip 2 diyabette pankreas şekerin kontrolü için gerekli işlevlerini yürütebilecek miktarda insülin üretememektedir.

Gestasyonel diyabet kadınları hamilelikte etkileyen diyabet tipidir.

En sık görülen diyabet bulguları; çok susama, sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, kilo alma, aşırı kas yorgunluğu, sebebi belli olmayan kilo kaybı, özellikle bayanlarda sık idrar yolu enfeksiyonu, erkeklerde cinsel işlev bozukluğu ve ellerde-ayaklarda görülen uyuşukluk.

Eğer Tip 1 diyabetli iseniz; uygun dozda insülin kullanımı, dengeli beslenme programı ve düzenli egzersiz ile sağlıklı olarak yaşamanız mümkündür.

Tip 2 diyabetliler sağlıklı yiyecekler yerler, düzenli egzersiz ile aktif bir yaşam sürer ve evde şeker ölçümü yaparlarsa doktorunun vereceği ilaç veya insülin tedavi uygulaması ile sağlıklı bir yaşam sürebilirler.

Diyabet hastalığı=damar hastalığıdır. Bu nedenle diyabet hastalarının takibinde kolesterol ve tansiyon kontrolü de çok önemlidir.

Sigara kullanımı damar hasarını kötüleştirdiği için diyabet hastalarının sigara kullanmamaları gerekmektedir.

Hem şeker düşüklüğü (hipoglisemi), hem de şeker yüksekliği (hiperglisemi) diyabetliler üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır.